Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Praktyka uczniów PCEiKZ we Włoszech.

    Od 19 listopada 2017 roku do 1 grudnia 2017 roku grupa 21 uczniów technikum teleinformatycznego z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie przebywała na zagranicznych praktykach zawodowych w Wenecji Julijskiej we Włoszech. Wyjazd ten finansowany był z programu Erasmus+ w ramach projektu „Mój staż-moja kariera BIS". Uczniowie mieszkali w miejscowości Tarcento w hotelu „ Al Tarcentino”.

     Ten zagraniczny staż był przede wszystkim doskonałym uzupełnieniem praktycznej nauki zawodu dla młodzieży uczącej się w szczucińskiej szkole ponadgimnazjalnej. W ramach programu wyjazdu 8 uczniów z technikum informatycznego i 13 z technikum teleinformatycznego, zapoznało się z funkcjonowaniem partnerskiej szkoły dell'Istituto Professionale di Stato per l'Industria e l'Artigianato Giacomo Ceconi Udine oraz przebiegiem praktyk. Poznali tam pracę w Instytucie Techniki i laboratoriach szkolnych. Brali udział w lekcjach gdzie wykonywali wyznaczone zadania. Uczniowie wykazali się wiedzą i kompetencjami. Zadania zostały wykonane przed czasem, wzbudziło to podziw prowadzących włoskich nauczycieli.

20 listopada po powitaniu w szkole PSIA Ceconi zostali wszyscy zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem miasteczka Udine, który opowiadał o historii miasta. Po spotkaniu młodzież została oprowadzona po urzędzie, miała okazję zobaczyć piękne obrazy oraz salę obrad.

23 listopada odbyli wizytę do muzeum motoryzacji i techniki „NICOLIS Auto Museum and Motors" w Villafranca, a także do „Wartsila" –  fabryki w której produkuje się silniki okrętowe. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia całego cyklu produkcji silnika.

W czasie wyjazdu uczniowie zwiedzili ważne firmy lokalne, m.in. w Pittini, Fantoni i Abs. Było to ważne doświadczenie dla uczniów. Firmy te są całkowicie zautomatyzowane i cała produkcja odbywa się przy pomocy narzędzi sterowanych automatycznie.

Wyjazd ten był również świetną okazją dla uczniów, aby poznali region Udine i zwiedzili ciekawe miejsca, m.in. Wenecję, Weronę, Grado, Vencone, Trieste, Miramare, Gemone. Dzięki licznym wycieczkom i spotkaniom z lokalną społecznością uczniowie mieli szansę przebywać w międzynarodowym środowisku i poznać włoską kulturę i tradycję. W San Daniele del Friuli w prowincji Udine zobaczyli jak powstaje regionalny produkt „Prosciutto di San Daniele" czyli włoska szynka świętego Daniela.

Wizyta w bibliotece Guarneriana w San Daniele była dużym doświadczeniem dla młodzieży. Zbiory tej biblioteki zawierają starodruki jedyne w Europie. Szelest przekładanych kart starodruków wzbudzał duże zainteresowanie.

Młodzieży towarzyszyli opiekunowie Marek Sztyler wicedyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie oraz Stella Dąbroś nauczycielka języka włoskiego w tej szkole.

Mamy nadzieję, że wyjazd był dobrym doświadczeniem dla naszej młodzieży , obejrzane miasta i zabytki pozostaną w pamięci na długo, a kuchnia włoska, której zakosztowali pozostanie w ich codziennym jadłospisie.

Młodzież naszej szkoły reprezentowała społeczność PCEiKZ we Włoszech nienagannie. Składamy podziękowanie panu staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Włoch.

Opiekunowie : Stella Dabroś, Marek Sztyler

© Copyright by PCEiKZ Szczucin ©