wirtualny spacer8

Dzień Języka Ojczystego

Ogłaszam konkurs na lepieje o tematyce szkolnej. Można ich napisać dowolną ilość. Ile dusza zapragnie! Najzabawniejsze opublikuję na stronie szkoły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni piątkami. Konkurs trwa do 25 lutego. Prace wysyłacie przez e-dziennik do Barbary Grzebieniowskiej.

Czym jest lepiej?
             To mniej znana twórczość słynnej poetki – Wisławy Szymborskiej. Noblistka potrafiła podejść do poezji  z przymrużeniem oka, to niewątpliwy znak, że poezja jest dla każdego i można ją dostrzec nawet… w menu w podmiejskim barze. Do powstania pierwszego lepieja przyczyniła się zwykła codzienna sytuacja. Wisława Szymborska, będąc w podkrakowskiej restauracji, natknęła się na ciekawą notatkę w karcie dań. Przy pozycji "flaki" ktoś dopisał "okropne". To wystarczyło, aby ten niepozorny dopisek Szymborska wykorzystała na własny użytek.
               Formalnie biorąc, to dystych, czyli utwór wierszowany złożony z dwóch wersów. Pod względem formy i treści jest bliskim krewnym fraszki, sentencji i epigramatu. Pierwszy wers zaczyna się najczęściej od przysłówka „lepiej”, zaś drugi – od spójnika „niż”. Tekst musi zawierać element komiczny, który najczęściej powstaje dzięki zestawieniu ze sobą dwóch niezwiązanych ze sobą sytuacji.
 
Przykłady :
 
Lepiej się zakopać w ziemi, niż mieć jutro sprawdzian z chemii.
  
Lepiej nadepnąć na lego, niż pokłócić się z kolegą


stopka oferta 2021 22