Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • szkoła
    Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
    w Szczucinie
  • warsztaty

wirtualny spacer8

Zostań reżyserem wolnego czasu

Projekt ,,Zostań reżyserem wolnego czasu" - grupa fotografia dziennikarska, język polski.

Od marca bieżącego roku w naszej szkole odbywały się cykliczne zajęcia w ramach gminnego projektu Zostań reżyserem wolnego czasu. Finałem tych zajęć były spotkania uczniów z PCEiKZ w Szczucinie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Radwanie w dn. 23.05. 2022 r., 16.05.2022 r. oraz 20.06.2022 r.
Pierwsze zajęcia odbyły się z języka polskiego i fotografii dziennikarskiej. Zadaniem uczniów było:
- wykonanie zdjęć wybranych miejsc i obiektów naszego regionu oraz zrobienie na ich temat reportażu,
- przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat dowolnie wybranego miejsca lub obiektu poznanego w czasie podróży,
- napisanie rozprawki na temat ,, Czym może być dla człowieka podróżowanie? Rozważ i uzasadnij swoje stanowisko odwołując się do podanego fragmentu reportażu Ryszarda Kapuścińskiego oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury”,
- praca w grupach: wybranie, wzorem starożytnych Greków, siedmiu cudów ze swojego regionu, z Polski i z całego świata.
Podczas zajęć z fotografii dziennikarskiej, uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawą obsługi programu Adobe Photoshop służącego do obróbki zdjęć. Uczniowie nauczyli się jak wycinać obiekty ze zdjęć, usuwać z nich niechciane elementy, poprawiać jakość zdjęcia i dostosowywać go do publikacji w Internecie. Mieli też okazję przećwiczyć podstawy retuszu fotografii. Na pierwszych zajęciach uczniowie szkoły podstawowej wykonywali ćwiczenia przygotowane dla nich przez uczniów PCEiKZ w Szczucinie, którzy pomagali im również w ich realizacji. Na drugim spotkaniu pracowali samodzielnie według wskazówek udzielanych przez nauczyciela.
Celem zajęć było kształtowanie kreatywnych postaw oraz umiejętności rejestrowania za pomocą fotoreportażu elementów kultury regionu, a także doskonalenie wypowiedzi pisemnej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem . Uczniowie pracowali aktywnie poszerzając wiedzę m.in. na temat zabytków kultury polskiej, miejsc i obiektów szczególnie pięknych i ważnych dla naszych dziejów. Ważnym elementem projektu była możliwość integracji uczniów naszej szkoły z uczniami ze Szkoły Podstawowej, która znajduje się na terenie naszej gminy.

Odpowiedzialni: Krzysztof Słupek, Monika Dąbroś

 

 

PCEiKZ w Szczucinie