Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • szkoła
    Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
    w Szczucinie
  • warsztaty

wirtualny spacer8

83 rocznica Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie

Mieszkańcy powiatu dąbrowskiego po raz kolejny upamiętniają swoich bohaterów. W Szczucinie miały miejsce 83. obchody wydarzeń wrześniowych. To właśnie 12 września 1939 roku żołnierze Wermachtu spalili szkołę, w której zginęło około 72 osób, żołnierzy i mieszkańców Szczucina. Była to jedna z pierwszych masowych egzekucji ludności po wybuchu II wojny światowej w kraju. Obchody rozpoczęły się od poświęcenia odnowionej mogiły Ignacego Boducha, na cmentarzu parafialnym, który po II wojnie światowej wierny przysiędze żołnierskiej nie złożył broni i nadal walczył z komunistycznym reżimem. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Marii Magdaleny w Szczucinie, podczas której modlono się za Ojczyznę. Na sam koniec uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod Kwaterę Pamięci Narodowej, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy wraz z opiekunem. W imieniu całej szkolnej społeczności złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

T.Domańska

PCEiKZ w Szczucinie