Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • szkoła
    Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
    w Szczucinie
  • warsztaty

wirtualny spacer8

Narodowe Święto Niepodległości

 

„Jest w każdym naszym słowie, a słowa są najprostsze – chleb, mama, dom gościnny, i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków, i w białych kwiatach wiśni, w piosenkach wszystkich ptaków i w każdej naszej myśli.
W mazurku chopinowskim, i w czarnym węglu Śląska, i tu, gdzie serce mówi, że to jest właśnie Polska.”

W dniu 10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas III LOA, IV IG, II LOA i II TI swoim występem przybliżyli nam tak ważną dla naszego kraju historię.

11 listopada to niezwykła data w dziejach Polski. Dokładnie tego dnia w 1918 roku uzgodniono warunki rozejmu w Compiègne, który ostatecznie zakończył I wojnę światową i przypieczętował klęskę Niemiec. Pierwszy raz, po 123 latach niewoli, szansa na odzyskanie wolności stała się realna i marzenie udało się zrealizować. Chociaż walka o niepodległość i starania o ponowne zjednoczenie kraju były długim procesem, ciągnącym się jeszcze przez lata, to 11 listopada jest datą symboliczną. W tym momencie Polacy zaczęli uświadamiać sobie w pełni odzyskanie wolności i cały kraj opanowała euforia i radość.

Po krótkim występie głos zabrała pani Dyrektor Magdalena Mach-Surowiec dziękując uczniom za występ i podkreślając powagę a także istotę Narodowego Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć z wydarzenia.

PCEiKZ w Szczucinie