Greckie praktyki uczniów technikum.

W dniach 29.04.2018 ? 12.05.2018 uczniowie technikum informatycznego, teleinformatycznego oraz mechanicznego pod opieką nauczycieli: pani Ewy Plebańskiej i panów Krzysztofa Słupka, Mariusza Najducha oraz Wojciecha Wilka a także pod troskliwym okiem pani Małgosi ? naszej opiekunki na miejscu i pilotki uczestniczyli w praktykach w Grecji. Praktyki przeprowadzone zostały w ramach projektu ?Młodzi, Kompetentni, Nowocześni? który jest realizowany w ramach większego projektu ?Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego? Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój" na zasadach Erasmus + i finansowany z Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja i Rozwój.

Praktyki były świetną okazją zarówno do poszerzenia kompetencji zawodowych jak i poznania kultury, tradycji, historii i geografii Grecji.

Jeżeli chodzi o część zawodową to uczniowie techników informatycznego i teleinformatycznego ćwiczyli programowanie stron www w języku HTML5, przetwarzanie informacji w bazach danych, montaż kamer monitoringu, tworzenie małych sieci komputerowych, zarabianie łącz komputerowych i patchcordów, serwisowanie komputerów stacjonarnych oraz laptopów.

Mechanicy z kolei mieli okazję poznać organizację i metody pracy w greckich firmach takich jak np. warsztaty samochodowe. Dużą atrakcją była możliwość kompletnego rozebrania samochodu na części z czym nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie.

Obie grupy miały także okazję zwiedzić grecką szkołę szkołę 1? ???? ?????????? w Salonikach/Kalamarii, gdzie zapoznali się z greckim systemem szkolnictwa zawodowego. To jedna z większych szkół w regionie. Nauka w wielu aspektach przypomina to co mamy u nas ale są też różnice. Do technikum uczęszcza się 3 lata, w początkowym okresie uczniowie mają zajęcia praktyczne z wielu dziedzin np mechaniki, informatyki, techniki cieplnej, które zmieniają się co 2 miesiące a dopiero później wybierają specjalizację i zawód. Oprócz przedmiotów zawodowych mają też ogólne takie jak matematyka, historia czy język grecki. W szkole oprócz informacji o greckim systemie szkolnictwa zaprezentowano główne atrakcje regionu oraz oprowadzono naszych uczniów po pracowniach przedmiotów zawodowych.

W czasie wolnym od praktyk nasi uczniowie nie mogli narzekać na nudę. Zakwaterowani byli w nadmorskiej miejscowości Olimpiaki Akti w hotelu Dias położonym 300 metrów od brzegów Morza Egejskiego, co umożliwiało spacery po plaży. Oprócz tego wieczorami mogli grać w piłkę nożną i siatkówkę, tak na plaży jak i na pobliskim boisku. Dużą atrakcją była możliwość korzystania z hotelowego basenu. Oprócz tego zorganizowanych było sporo wycieczek po bliższej i dalszej okolicy. W dni całkowicie wolne od praktyk uczniowie byli na dwóch całodniowych wycieczkach ? uczestniczyli w rejsie statkiem na uroczą, turystyczną wyspę Skiathos a także mieli okazję zwiedzić jedną z największych atrakcji Grecji ? Meteory, piękne klasztory położone na stromych skałach. Wizyta w szkole była okazją do zwiedzenia Salonik ? drugiego największego miasta w Grecji, gdzie między innymi można było zobaczyć tradycyjny grecki targ. W krótszych wycieczkach organizowanych pomiędzy praktykami uczniowie zapoznali się, odwiedzając miasto Katerinii z greckim sposobem życia, w miejscowości Litochoro zobaczyli słynny wodospad Wanna Afrodyty a także mieli okazję wejść na początek szlaku prowadzącego na najwyższy szczyt masywu Olimp Mitikas. W miasteczku Platamonas zwiedzali ruiny średniowiecznego zamku. Spacer wzdłuż plaży do Paralii umożliwił zwiedzenie największej miejscowości wypoczynkowej w rejonie. W czwartek przedostatniego dnia praktyk czekała ich niespodzianka ? wycieczka do urokliwego górskiego miasteczka Panteleimon.

Dwa tygodnie zleciały szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. W piątek, po rozdaniu certyfikatów i porannych zajęciach wyruszyliśmy w podróż powrotną aby mijając Macedonię, Serbię, Węgry i Słowację po 24 godzinach podróży powrócić do Szczucina.

Praktyki były nie tylko świetną okazją do poszerzenia kompetencji zawodowych ale także świetną przygodą, dzięki której chociaż częściowo uczniowie mogli poznać piękny kraj jakim jest Grecja.

Więcej zdjęć z wyjazdu znajduje się na naszym szkolnym profilu Facebook:

https://www.facebook.com/PCEiKZSzczucin/

A także na oficjalnym profilu FB praktyk:

https://www.facebook.com/pceikzMKN