WIZYTA W NASZEJ SZKOLE

W ostatni piątek, 7 grudnia odwiedziła naszą Szkołę Pani Urszula, dyrektor Hospicjum Św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie odbyło się na nasze zaproszenie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz Tygodnia Wolontariatu, a także z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, czyli okresu kiedy tak dużo mówi się o życzliwości dla drugiego człowieka.

Pani Urszula opowiadając i przedstawiając prezentację przybliżyła młodzieży warunki i pracę w Hospicjum oraz w jaki sposób wolontariusze mogą pomagać jego podopiecznym.

Młodzież z uwagą i wzruszeniem słuchała o doświadczaniu cierpienia, o znaczeniu obecności i bliskości drugiego człowieka przy łóżku chorego. Pomaganie czasem oznacza po prostu być, potrzymać za rękę czy poprawić poduszkę. Tak niewiele, ale jednak bardzo dużo, bo samotność potęguje cierpienie.

Pani Urszula przytoczyła życzenia ludzi bliskich śmierci, sformułowane przez twórczynię ruchu hospicyjnego Cicely Saunders:

-Pomóż mi,

-Wysłuchaj mnie,

-Zostań ze mną,

po to, aby pamiętać jak ważne jest przebywanie z chorymi w tym trudnym dla nich okresie życia, bo wówczas obecność drugiego człowieka jest najbardziej potrzebna.

Bardzo dziękujemy Pani Urszuli za wizytę w naszej Szkole.

Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do powiedzenia, ale ich echa są prawdziwie bezkresne.

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.

Cytaty Matki Teresy z Kalkuty

opiekun SKW Grażyna Andrzejewicz

ks. Tomasz Franczak