Wycieczka do Włoch .

    W dniach 29.03.2019 r.  – 03.04. 2019 r. odbyła się wycieczka  w ramach współpracy ze szkołą w  Udine. Uczniowie  PCEiKZ  wraz z organizatorką wyjazdu i zarazem opiekunką panią Stellą Dąbroś 4 dni spędziło we Włoszech.

     Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu AL.Tarcentino  młodzież udała  się do pięknego miasta Trieste położonego nad Adriatykiem.

     Dzień drugi to wyjazd do Verony miasta, które stało się znane dzięki  Szekspirowi i jego ,,Romeo i Julii”. Obszar Werony zamieszkany przez plemiona Euganejczyków został przyłączony do Rzymu ok. 300 r. p.n.e. Werona została kolonią rzymską w 89 r. p.n.e. Miała spore znaczenie dzięki położeniu na skrzyżowaniu wielu ważnych wtedy szlaków. W niespokojnych czasach wieków V – XI. Werona przechodziła z rąk do rąk Gotów, Longobardów, Franków. Kiedy mieszczanie urośli w siłę w 1100 r. w mieście wprowadzono władzę lepiej reprezentującą ich interesy, czyli kolegialną pod przewodnictwem podestà, pochodzącego z arystokracji. W XIII w. podestà, który miał kierować sprawami kraju w imieniu wspólnoty, przejął kontrolę. Powróciły więc rządy książąt, a od przejęcia władzy przez Mastino della Scala rozpoczęły się czasy Scaligerich. Podbili lub dzięki traktatom przejęli kontrolę nad Padwą, Treviso, Vicenzą, Brescią, Luccą, Parmą. Rodzina Scaligerich okryła się niechlubną sławą mordowania braci w drodze do władzy, ale niektórzy przedstawiciele rodu znani są także z dbałości o sprawy miasta i jego rozwój, byli wielkimi mecenasami sztuki. Młodzież zwiedziła centrum miasta : Arena, museo di Castelvecchio, monumento di Julietta, torre dei Lamberti, portoni della Bra, piazza delle Erbe.

      Dzień trzeci upłynął  na zwiedzaniu Wenecji. Uczestnicy wycieczki zobaczyli Pałac Dożów, Bazylikę Św. Marka, Plac Św. Marka. Oczywiście byli na moście  Westchnień, moście  Rialto i wieży zegarowej.  Później udali się do Bazyliki La Salut oraz Gran Teatro. Największą atrakcją był  rejs statkiem wodnym,  przejazd kanałem Grande. Widok z tarasu budynku znajdującego się w centrum Wenecji zostanie zapamiętany na długo .

      Dzień czwarty to spotkanie w szkole Instituto Professionale di Stato G. Ceconi, gdzie została przeprowadzona lekcja z chemii. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić pracownię ortodontyczną w której uczniowie technikum ortodontycznego przygotowywali szkielety protez . Było to bardzo interesujące. Po zwiedzaniu szkoły uczniowie spotkali się z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami.

     Po wizycie w szkole młodzież została zabrana na spacer po mieście Udine. Oprowadzającym był jeden z nauczycieli ze szkoły Ceconi. Później  udano się na obiad do hotelu .

Dalszy etap naszej wycieczki to zwiedzanie miasta Vencony oraz wizyta w winnicy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak odbywa się produkcja wina oraz ich przechowywanie. 

        Mamy nadzieję że nawiązana współpraca  przez naszą młodzież  zaowocują w przyszłości. Czekamy na wizytę uczniów z Udine w naszej szkole. Uczestnikami wycieczki do Włoch  byli również uczniowie III LO z Tarnowa z opiekunami .

Organizator i opiekun młodzieży : Stella Dąbroś