Zajęcia praktyczne w Grecji dla uczniów Technikum

W dniach 29 kwietnia -10 maja 2019 uczniowie technikum mechanicznego, informatycznego i teleinformatycznego odbywali staż zawodowy w Grecji.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu ,, Młodzi, Kompetentni, Nowocześni", będącego częścią większego projektu  „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów i Absolwentów oraz Kadry Kształcenia Zawodowego”,  finansowanego z  Funduszu europejskiego programu operacyjnego ,, Wiedza Edukacja i Rozwój”.

Wyjazd poprzedziły zajęcia przygotowawcze na terenie naszej szkoły. Po przebrnięciu przez gęste sito rekrutacji, stażyści wzięli udział w  szkoleniu z języka angielskiego zawodowego, warsztatach pedagogicznych oraz - w ramach przygotowania kulturowego - zaznajomili się z podstawowymi zwrotami w języku greckim.

            W niedzielny poranek 28 kwietnia, w strugach deszczu (które pomogły ukryć niejedną łezkę kręcącą się w oku odjeżdżających i ich rodziców), żegnani troskliwym spojrzeniem pani dyrektor, po wnikliwym oglądzie stanu technicznego autokaru, dokonanym przez panów policjantów z ,,drogówki", praktykanci wyruszyli w kierunku słonecznej Hellady. Dzięki doskonałym umiejętnościom naszych przemiłych kierowców - pana Marka i pana Jacka, pod opieką dyrektora Marka Sztylera, nauczycieli: Anny Jędo i Marka Jachyma, przemierzając granice Słowacji, Węgier, Serbii i Macedonii, po 23 godzinach podróży, dotarliśmy bezpiecznie do hotelu. Staż w Grecji stanowił znakomitą okazję do poszerzenia kompetencji zawodowych i społecznych, poznania kultury, historii , tradycji oraz kulinariów tego pięknego kraju.  W czasie zajęć w miejscowych warsztatach i zakładach uczniowie technikum mechanicznego zapoznawali się z organizacją metodami pracy w tamtejszych placówkach. Pod okiem opiekunów i instruktorów sprawdzali stan techniczny maszyn i urządzeń, wykonywali prace konserwacyjno - naprawcze poszczególnych elementów maszyn. Wykonywali także drobne elementy maszyn i urządzeń metodą obróbki ręcznej.  

Informatycy oraz teleinformatycy zaznajamiali się ze sposobami sprawowania nadzoru nad poprawną pracą systemów IT, monitoringu prywatnych sieci teleinformatycznych, dodawania komputerów do grupy roboczej domeny. Analizowali procedury montowania okablowania sieciowego, konfiguracji routera . Konfigurowali tunele oraz wirtualne, prywatne sieci teleinformatyczne. Wszyscy uczestnicy stażu sporządzali dzienną relację pracy
w dzienniczku praktyk.

Oprócz nauki i pracy był też czas na wypoczynek i rozrywkę. Sprzyjało temu zakwaterowanie w luksusowym, 4 - gwiazdkowym hotelu San Pantelejmon, położonym w nadmorskim miasteczku Neos Panteleimona, zaledwie 200 m. od plaży. W wolnym czasie nasi uczniowie mogli spacerować po plaży grać w piłkę nożną i siatkówkę lub pływać w hotelowym basenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ,,podchody”, zabawy oraz gry integracyjne animowane przez panią Agnieszkę i pana Krzysztofa. Wiele radości dostarczyło przy tym nauczenie Greków fragmentu polskiej piosenki czy kilku słówek w naszym języku. Trzeba było wykazać się znajomością języków obcych oraz doskonalić zdolności komunikacyjne.  W dni całkowicie wolne od nauki nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch całodniowych wycieczkach: na Meteory oraz na wyspę Shiatos.

Na szczęście żaden z nich nie zdecydował się dołączyć do grona mnichów wiodących pustelnicze życie na Meteorach. Od naszej przewodniczki pani Iwony dowiedzieliśmy się, że Meteory to masyw skał z piaskowca ,położony niedaleko miasta Kalambaka.. Masyw zasłynął za sprawą kompleksu 24 prawosławnych pustelniczych monastyrów, wykutych na szczytach skał w XIV i XV wieku. Do dziś zachowały się jedynie cztery klasztory udostępnione dla turystów. Budowa monastyrów  była niezwykle trudnym zadaniem, do klasztorów nie prowadziły bowiem schody, a cały transport odbywał się za pomocą lin, po których na górę dostawali się zarówno mnisi, jak i materiały budowlane czy żywność. Nasi  uczniowie odwiedzili  klasztor Przemienienia Pańskiego, zwany po grecku Moni Megalu Meteoru; (Metamorfosis). Również w drodze na Meteory  nasi praktykanci  odwiedzili pracownię pisania ikon. W krótkim instruktażu mogli się dowiedzieć że ikona to coś więcej niż obraz - podobnie jak Biblia ma ona przybliżać Dobrą Nowinę czyli historię Zbawienia. Zatem ikony, niczym księgi biblijne, pisze się, a nie maluje.

Pierwszą niedzielę  maja czyli na półmetku pobytu, uczniowie spędzili na  lazurowej wyspie Shiatos. podziwiając po drodze greckie wysepki i miasteczka mijane w czasie rejsu statkiem wycieczkowym..

W czasie krótszych wycieczek, organizowanych miedzy praktykami była okazja do pieszych wypraw na wzgórza otaczające hotel, położony w malowniczej dolinie miedzy morzem, a   pokrytym jeszcze śniegiem pasmem Olimpu.Nasi uczniowie zapoznali się z historią pobliskiego, średniowiecznego zamku  Platamonas, wybudowanego przez krzyżowców w XIII w.                                                                                                                       

Również urocze miasteczko Stary Panteleimon, do którego wiodą liczne strome serpentyny zostało ,,zdobyte” przez naszych uczniów. Pani Agnieszka opowiedziała nam o jego niezwykłej historii i czasach obecnych. Zbudowane niegdyś w niedostępnej górskiej okolicy miało być  schronieniem przed piratami. Dziś przyciąga turystów wyjątkowością zabudowy, kafejkami i sklepikami, w których można  było się zaopatrzyć w tradycyjnie wyrabiane, lokalne specjały i pamiątki. O dobry humor naszych praktykantów  zadbał też rezydent hotelu pan Adonis. W czasie zorganizowanego w hotelu wieczoru greckiego uczniowie tańczyli w „rytmach Zorby” przy dźwiękach muzyki przygrywanej przez lokalny zespół ludowy.

Na dwa dni przed odjazdem nasi uczniowie przeżyli niezwykłą wizytację. Pan  Krzysztof Bryk-wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego, pani Maria Sztorc - Skarbnik  Powiatu, - pan Kamil Kwiatkowski, członek zarządu i pan  Marian Szajor przedstawiciel rady powiatu - przybyli, aby naocznie zweryfikować jak nasi praktykanci kształcą się i reprezentują powiat oraz szkołę.

Goście wystawili uczniom dobrą  cenzurkę, doceniając ich pilność, uprzejmość prezencję i motywacje poznawcze. Zwieńczeniem wizytacji był wieczór podsumowujący staż,  podczas którego starosta pan Krzysztof Bryk wręczył uczniom certyfikaty projektu.

Po dwóch tygodniach pełnych nowych doświadczeń i miłych wrażeń, nadszedł czas na powrót  do kraju. Podróż minęła niezwykle szybko i bez przeszkód, a przed szkołą, w promieniach długo oczekiwanego słońca, powitała nas pani dyrektor i stęsknieni rodzice.