wirtualny spacer

Wycieczka do Warszawy

 W dniu 22.10.2019 roku klasy I TMG, III TM, IV TM wraz z opiekunami : Stellą Dąbroś, Ewą Klepacz, Martą Sieroń , Lucjanem Urbanem i Mariuszem Najduchem wzięły udział w wycieczce do Warszawy.
W programie była lekcja w Parku Miniatur pt. „Odbudujmy utracone perły architektury Warszawy!”. Uczniowie mogli zobaczyć fragmenty miasta, z Osią Saską na czele, nieistniejący Pałac Saski, Wielki Salon, Żelazną Bramę, Pałac Lubomirskich. Jak też Pałac Kronenberga, Giełdę Warszawską, Pałac Karasia i inne bezcenne utracone gmachy, które nie przetrwały zniszczeń II wojny światowej. Zostały wykonane w skali 1:25 po analizie dokumentacji odwzorowywanych budynków, planów, rycin i fotografii przy wykorzystaniu drukarki 3D.
Następnie udali się do Centrum Kopernika, gdzie mogli skorzystać z jego bogatej oferty. Zapoznawali się z eksponatami tam zgromadzonymi, dotykali, doświadczali, sprawdzali, przekręcali czasem nawet podskakiwali lub krzyczeli – aby je uruchomić .Trudno było niestety wypróbować wszystkie podczas jednej wizyty. Skorzystano natomiast z możliwości odwiedzenia Teatru Robotycznego i udziału w przedstawieniu, którego scenariusz oparto na jednej ze słynnych „Bajek robotów” Stanisława Lema „ O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” . Występowały w nim zaawansowane technologicznie humanoidy, poruszające się przy pomocy sprężonego powietrza. Mówiły, gestykulowały i poruszały głową. Głosu użyczyli między innymi: Piotr Fronczewski, Marian Opania, Magdalena Różczka, Wiktor Zborowski, Artur Dziurma i Tomasz Kozłowski. Całość była bardzo interesującą.
Wyjazd był dla wszystkich ciekawą lekcją zarówno historyczną jak i naukową.