wirtualny spacer

Wyjazd do elektrowni

8 listopada 2019 r. prawie 80-osobowa grupa uczniów technikum pod opieką wicedyrektora ds. kształcenia zawodowego- p. Marka Sztylera oraz nauczycieli: p. A. Jędo, p. A. Gumułki, p. M. , p. M. Najducha, p. A. Radłowskiego, p. K. Słupka, p. L. Urbana, p. W. Wilka uczestniczyła w wizycie studyjnej do PGE w Międzybrodziu Bialskim.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania obiektów Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, zlokalizowanej we wnętrzu góry Żar. Jest to jedyna tego typu elektrownia w Polsce, a jej moc to 540MW.
Podczas gdy jedna grupa uczniów zwiedzała hydroelektrownię, druga oglądała film przedstawiający zasady działania różnych elektrowni wodnych znajdujących się na terenie Polski. Ponadto film prezentował elementy elektrowni Żar-Porąbka, które nie są dostępne dla odwiedzających oraz objaśnienia dotyczące działania krajowego systemu dyspozycji mocy.
W czasie prawie godzinnego spaceru po obiekcie uczniowie zobaczyli m.in. podziemną komorę elektrowni, silniki, sterownię oraz turbiny odpowiedzialne za wytwarzanie prądu.
Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd na górę Żar. Chętni mogli zobaczyć wykorzystywany przez elektrownię sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 14 ha. Ze szczytu roztaczały się wspaniałe widoki na Jezioro Żywieckie i Beskid Mały oraz panoramę Kęt.
Na trasie powrotnej znalazły się Wadowice. W mieście Karola Wojtyły uczestnicy wycieczki podziwiali piękno placu Jana Pawła II wraz z pomnikiem Świętego oraz Bazylikę Papieską. Była również możliwość zakupu pamiątek oraz słynnych kremówek.
Ostatnim punktem planu wycieczki była wspólna kolacja i podsumowanie wyjazdu. Wszyscy wrócili do domów w dobrych humorach i z nadzieją na kolejny wyjazd.

Staż zorganizowany w ramach projektu "Powiatowe Centrum Kompetencji Zawodowych" finansowego w ramach Programu Regionalnego Funduszy Europejskich.
projekt logotypy