wirtualny spacer

Debata w PCEiKZ w Szczucinie

 W dniu 14.11.2019 roku odbyła się w naszej szkole debata na temat mediów i książki - ich roli w życiu młodego człowieka.
Do udziału w niej zostali zaproszeni goście: dyrektor Biblioteki Publicznej w Szczucinie pani Dorota Margosiak, wiceburmistrz Miasta i Gminy Szczucin pan Tomasz Bełzowski, redaktor Telewizji Kraków pan Paweł Sroka , przewodniczący Rady Rodziców pan Jacek Czapla , dyrektor PCEiKZ pani Magdalena Mach-Surowiec, wicedyrektor pani Beata Smaś oraz młodzież klas I LO/B, II LO/A, III TM oraz III Z wraz z nauczycielami. Spotkanie poprowadzili Oliwia Jastrząb z kl. II LO/A, Marlena Szarek z III Z, Mariusz Korbaś oraz Filip Kseń III TM. Wprowadzając w debatę wyjaśnili słownikowe znaczenie słów książka i media oraz statystyki czytelnictwa w Polsce. Postawili pytania : Jaki wpływ na młodego człowieka miała książka dawniej a jaki ma obecnie?, Czy warto czytać książki?, Jaki wpływ mają media społecznościowe na młodzież?, Jaka jest rola mediów w dzisiejszych czasach?. Podczas dyskusji padało dużo interesujących poglądów, każdy mógł wyrazić swoją opinię i podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami i obserwacjami.
Podsumowując debatę możemy stwierdzić, iż książki dawniej odgrywały wielką rolę w życiu młodzieży, kształciły, rozwijały wyobraźnię, odrywały od rzeczywistości. Obecnie straciły na atrakcyjności i popularności nad czym musimy ubolewać, ponieważ wiąże się to ze spadkiem czytelnictwa. Dominującą rolę odgrywają media społecznościowe, które w błyskawicznym tempie przekazują informacje do nieograniczonej liczby osób na całym świecie.
Debatę zakończono stwierdzeniem iż „ książka była , jest i będzie a media są źródłem informacji z której należy umiejętnie korzystać”.
Spotkanie przygotowały bibliotekarki pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń