Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.

„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne dane, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.

SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY NIE ZAPOMNIAŁA O BOHATERACH.

W celu upamiętnienia tego wyjątkowego dnia uczniowie klasy II TM pod opieką wychowawcy – nauczycielki M. Stojek przygotowali stosowną akademię.

Program uświetnił występ utalentowanych wokalistek Dominiki i Kasi z klasy IILO A.

Galeria zdjęć na szkolnym fanpage

  w Szczucinie