Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie
Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Przedstawienie przygotowane przez IPN

Niezwykłe wydarzenie w Szczucinie-przygotowane przez IPN przedstawienie pt. "Czyste serce - rzecz o Łukaszu Cieplińskim" wystawiono dwukrotnie 28 lutego – w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.

Spektakl słowno-muzyczny przygotowało Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej z myślą o uczniach szkół średnich i ósmych klasach szkoły podstawowej na zaproszenie pana Wojciecha Wilka.

Pieczę nad całą uroczystością pełniła pani dyrektor PCEiKZ w Szczucinie Magdalena Mach-Surowiec, która przywitała zebranych gości. W tych uroczystych obchodach Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego pan Krzysztof Bryk, Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin pan Tomasz Bełzowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów pan Krzysztof Eliasz, nauczyciele ze szkoły podstawowej w Ratajach Słupskich wraz z dyrekcją panią Natalią Koper i uczniami klasy ósmej, nauczyciele ze szkoły podstawowej w Szczucinie wraz z dyrekcją panią Beatą Dzięgiel z uczniami klas 7 i 8 oraz uczniowie PCEiKZ w Szczucinie na czele z panią dyrektor Magdaleną Mach-Surowiec, panią wicedyrektor Beatą Smaś oraz panem wicedyrektorem Markiem Sztylerem.

Był to spektakl poświęcony jednej z najbardziej krystalicznych postaci: patriocie, żołnierzowi niezłomnemu, zamordowanemu przez system stalinowski w Polsce Ludowej lat 50., Łukaszowi Cieplińskiemu - mówi Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN.

Na scenie historię życia patrioty i żołnierza opowiada dwóch młodych ludzi, którzy przygotowując referat pod nadzorem nauczyciela historii, trafiają na życiorys jednego z niezłomnych żołnierzy o pseudonimie "Grzmot". Chłopcy zdobywają nowe wiadomości , a przez to towarzyszą postaci Łukasza Cieplińskiego od wczesnych lat młodości aż do ostatnich chwil życia w celi śmierci. Na scenie pojawiają się takie osoby, jak: żona tytułowego bohatera - Wisia, ich synek Andrzejek, koleżanki i koledzy z wojska i konspiracji.

- Spektakl jest kompilacją działań aktorskich, tanecznych i muzycznych, w których duże znaczenie ma symbolika narodowa oraz wartości Bóg, honor i ojczyzna. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci więzienia UB na warszawskim Mokotowie, stanowiące spoiwo poszczególnych części przedstawienia, wybrzmiewają w interpretacji Grzegorza Piotra Kołodzieja - mówi Anna Fedyniak-Kołodziej, reżyserka oraz prezes Fundacji ”Kultura. Teraz!”.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce p. Krystyny Szymańskiej dyrektor SCKIB w Szczucinie, która przyjęła nas tak miło oraz wspierała w realizacji spektaklu użyczając scenę w nowopowstałym budynek SCKIB . Kieruje podziękowanie na ręce p. Stelli Dąbroś i Rady Rodziców za ufundowanie kwiatów i posiłków dla wszystkich artystów, w tym miejscu na słowa podziękowania zasługuje również p. Marta Sieroń i p. Renata Wilk – Krzciuk, których pomoc jest nieoceniona.

Koordynatorzy:

mgr Magdalena Mach-Surowiec

mgr inż. Wojciech Wilk

  w Szczucinie