28 lutego jest szczególnie ważny dla każdego miłośnika przestrzeni międzygalaktycznej, gdyż wtedy właśnie mamy do czynienia z Paradą Planet, ważnym zjawiskiem, podczas którego na niebie widoczne są niemal wszystkie planety naszego układu. W styczniu mogliśmy zobaczyć sześć z nich, a teraz dołącza Merkury, najbliższa Słońcu planeta…
Oprócz tak ważnego wydarzenia kosmicznego tego dnia odbyła się również 1 edycja Nocy Naukowców w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych, która zgromadziła miłośników nauki w różnym wieku, którzy od godziny 16:00 uczestniczyli w wielu aktywnościach przygotowanych przez nauczycieli tej szkoły. Koordynatorami projektu nocy naukowców byli p. Mariusz Najduch i p. Mieczysława Stojek. Sale i warsztaty były wypełnione po same brzegi. Sukces tegorocznej edycji nocy naukowców jest dowodem na to, jak wielkie zainteresowanie budzi nauka oraz jak tego typu wydarzenia są istotne w popularyzowaniu wiedzy.
Uroczystego otwarcia Nocy Naukowców dokonała pani dyrektor Magdalena Mach-Surowiec w obecności wicedyrektora pana Marka Sztylera, pani wicedyrektor Beaty Smaś oraz zaproszonych gości: starosty powiatu dąbrowskiego Lesława Wieczorka, wicestarosty Krzysztofa Bryka, burmistrza miasta Szczucin Tomasza Bełzowskiego.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej natomiast Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH objął wydarzenie patronatem naukowym. Wydział WIMIIP reprezentował Prodziekan ds. Kształcenia i Studenckich dr inż. Grzegorz Michta oraz dr hab. inż. Marek Wojtaszek, prof. AGH.
Nasza placówka mogła pochwalić się przed zwiedzającymi nowymi technologiami, obrabiarkami CNC i szeregiem różnych rozwiązań technicznych, które szkoła na bieżąco wprowadza. Atrakcją dla zwiedzających był projekt autorski – robot oraz nowopowstały model rakiety „Saturn”. Czas spędzony w murach pracowni był okazją dla uczniów- absolwentów do dostrzeżenia zmian, które nastąpiły w krótkim czasie: mogli również na własne oczy zobaczyć, iż szkoła weszła na wyższy poziom edukacji za sprawą posiadanych pracowni obróbki skrawaniem, nowoczesnych pracowni informatycznych i teleinformatycznych, nowoczesnego sprzętu, pracowni spawalniczej posiadającej atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Atrakcji dla zwiedzających było wiele, między innymi można było odwiedzić strefę PRL, zobaczyć w kronikach swoje zdjęcia sprzed lat a także zasiąść w szkolnej ławce z lat czterdziestych. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zeskanowania twarzy w technice 3D. Kady chętny mógł też samodzielnie wybić sobie pamiątkowy medal z wizerunkiem PCEiKZ. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz warsztat samochodowy i zgromadzone tam skarby: “maluch” i “duży fiat”- gratka dla koneserów.
Szczególne podziękowania składamy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczucinie oraz paniom z Rady Rodziców, które przygotowały pyszne przekąski.
I na koniec serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie nauczycielom. To Wasza „Nasza” praca zespołowa stoi za każdym sukcesem naszej szkoły.
Koordynatorzy:
mgr Mieczysława Stojek
mgr inż. Mariusz Najduch