Rys historyczny Armii Krajowej oraz struktura organizacyjna

Anna Grzywa 26 maja 2022

Początki Armii Krajowej datuje się na 27 września 1939r., wtedy to powołana została konspiracyjna organizacja ,,Służba Zwycięstwu Polski”. Jej komendantem został gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. W kraju powstały samorzutne i niezależne od niej liczne tajne sprzysiężenia. 13 listopada 1939 Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski z inicjatywy Rządu znajdującego się na emigracji we Francji, rozwiązał ją i powołał w jej miejsce nową organizację: ,,Związek Walki Zbrojnej”. Komendantem mianowany został gen. Kazimierz Sosnkowski. W 1940 roku podjęto tzw. "akcję scaleniową”, polegającą na włączeniu w skład ZWZ innych organizacji podziemnych. Armię zasilali żołnierze Wojska Polskiego, a także liczna młodzież. 14 lutego 1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Celem tej decyzji było scalenie wszystkich działających w kraju organizacji konspiracyjnych i przygotowanie sił i środków do zbrojnego powstania. Komendantem Głównym został gen. Stefan Rowecki „Grot”.

Od początku budowano strukturę terenową AK – okręgi odpowiadające w zasadzie przedwojennym województwom. Okręgi dzieliły się na inspektoraty i obwody (powiaty) rejony i placówki (szczebel gminy). Na czele obszarów, okręgów, obwodów i placówek stali komendanci.

Przeprowadzano zatem werbunek do organizacji, szkolono żołnierzy, budowano system łączności, gromadzono broń prowadzono wywiad, wydawano lokalne wydawnictwa konspiracyjne, prowadzono walkę zbrojną z okupantem, planowano działania powstańcze na terenie kraju.

Podstawowym ogniwem był pluton liczący do 50 ludzi, podzielony na drużyny i sekcje w taki sposób, aby jedna osoba miała kontakt tylko z kilkoma współtowarzyszami walki oraz dowódcą. W ZWZ i AK posługiwano się tylko pseudonimami, obowiązywała bezwzględna tajemnica.

Obecnie skupię się na działalności AK na terenie powiatu dąbrowskiego (z uwzględnieniem gmin Bolesław, Mędrzechów i Szczucin). Posłużyłam się lekturą płk Zdzisława Baszaka „Placówka AK „Malwina”-wydaną w 1992 r. oraz materiałami zgromadzonymi przez Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczucinie.

Już w pierwszych miesiącach okupacji na ternie ziemi tarnowskiej rozpoczęła się konspiracyjna walka z Niemcami. Tarnowski ośrodek ruchu oporu nawiązał kontakt z ludźmi w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy chcieli tworzyć grupy konspiracyjne. W skład obwodu Dąbrowa Tarnowska ps. „Drewniaki” wchodziły placówki: „Giena” – Gręboszów, „Wacława” – Wietrzychowice, „Zofia” – Żabnoi Otfinów, „Danuta” – Dąbrowa i Radgoszcz, „Stanisława”- Szczucin, „Renata” – Radłów „Malwina” – Bolesław i Mędrzechów. Obwód „Drewniaki” wchodził w skład Inspektoratu AK Tarnów, czyli 16 Pułku Piechoty w Tarnowie, który podlegał pod Okręg AK Kraków, a ten z kolei pod Główną Komendę AK.

Już w 1940 r. na terenie gminy Bolesław i Mędrzechów utworzona została placówka pod kryptonimem „Marta”, a później posługiwano się nazwą „Malwina”. Dowódcą placówki (odpowiednik kompanii) został Bolesław Babula, ps. „Malik”, Jego bezpośrednim zwierzchnikiem był Władysław Kabat ps. „Brzechwa”, dowódca obwodu Dąbrowa Tarnowska. W 1941 r. w skład placówki wchodziły plutony: pluton 313 - dowódca Leon Ziętara ps. „Łukasz”, pluton 315 – dowódca Jan Misiaszek ps. „Wit”, pluton 316 – dowódca Furmański ps. „Wanł”, pluton 316a – dowódca Stanisław Chwałek ps. „Bohun”.

W latach 1941-44 do placówki było zaprzysiężonych ponad 500 osób. Byli to przede wszystkim młodzi mężczyźni po wojsku. Oprócz tego okoliczna ludność zaangażowana w walkę pomagała w różny sposób: dostarczała żywność, ubrania, oraz udostępniała kwatery.

Warto w tym miejscu wymienić działania sabotażowo-dywersyjne na terenie tych sąsiednich gmin. Do akcji, które odbiły się szerokim echem w powiecie zapewne można zaliczyć operacje związane z mleczarnią w Szczucinie, Niecieczy, Przybysławicach i Dąbrowie Tarnowskiej. Głośny rozgłos zdobyły też akcje przeciwko targownikom. Operacje te polegały na zbieraniu i niszczeniu ewidencji zwierząt, ewidencji gruntów, obowiązkowych dostaw zboża i żywca. Likwidowano też zdrajców i konfidentów. Właśnie w Szczucinie został wykonany wyrok na Rozmusie, funkcjonariuszu policji granatowej. Do największej akcji z udziałem ponad 200 osób należy zaliczyć wyładunek węgla z galer na Wiśle. Akcja trwała kilka dni, okupant stracił sporą ilość węgla, którą zyskali Polacy.

Przejdę teraz do omówienia działania AK na terenie Szczucina, gdzie głównym organizatorem działalności ZWZ i AK był Franciszek Kapel ps. „Wyżeł”. Placówka początkowo miała pseudonim „Szczepan”, a od 1943 r. „Stanisława”. Dowódcą placówki był kpt Franciszek Wiatr ps. „Duch” a zastępcą dowódcy podporucznik Józef Kijak ps. „Budrys”. Warto przypomnieć choćby nazwiska dowódców poszczególnych plutonów: pluton 305 – dowódca podporucznik Józef Szmist ps. „Bokser”, pluton 305a – dowódca plutonowy Władysław Rżany ps. „Zuch”, pluton 306 – dowódca plutonowy Karol Dudek ps. „Śmigły”, pluton 307 – dowódca st. sierżant Jan Kowal ps. „Konar”, pluton 308 – dowódca st. sierżant Marcin Dzięgiel ps.. „Skała”.

Oddziały placówki „Stanisława” brały udział w zniszczeniu Zakładu Mleczarskiego w Szczucinie oraz cegielni. Grupa operacyjna plutonu 305 brała bezpośredni udział w akcji zniszczenia punktu żywca w Bolesławiu. Wspólnie z grupą partyzantów „Jędrusie” działającą na ziemi kieleckiej zorganizowano akcję dywersyjną na dwór i gorzelnię (teren dzisiaj należący do ZSP Szczucin).


Anna Grzywa