Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • szkoła
    Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
    w Szczucinie
  • warsztaty

Nie daj się, miej swoje zdanie

CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ ???

Płynięcie z prądem. Co to oznacza? Nie mamy własnego zdania i wiecznie pozwalamy, aby decydowali za nas inni. Zamiast kształtować swój charakter, nierzadko dajemy okazje innym, by mówili za nas co wolimy, chcemy, czy powinniśmy zrobić itp. W oczach innych zawsze zgadzamy się z większością i pasuje nam to co pasuje innym. W rzeczywistości sami nie wiemy co lubimy robić, co smakuje nam najbardziej, w czym najlepiej się czujemy i co na nas najlepiej wygląda. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie uważamy tego za problem i ponieważ twierdzimy, że minęło już zbyt wiele czasu, nic z tym nie robimy.
W środowisku szkolnym możemy być również narażeni na nieprzyjemne komentarze ze strony kolegów/koleżanek z klasy, dotyczące naszego wyglądu, charakteru, sposobu bycia itp. Powiedzmy sobie wprost - to jest niesamowicie przykre! Tym bardziej, gdy mówią to osoby, które same nie są lepsze w tym co u nas uważają za powód do drwin. Takie uwagi - choć nieprawdziwe - przekonują nas, że tak jak mówią inni, tak jest na prawdę. Przez to okłamujemy samych siebie i zamiast patrzeć na siebie pozytywnie dostrzegamy same wady, które z dnia na dzień są coraz bardziej przytłaczające i jest ich coraz więcej.


CZY TAK MUSI BYĆ ???

Absolutnie nie! Jeśli pozwolisz, by twoja własna podświadomość i osoby z twojego otoczenia robiły z ciebie marionetkę już nigdy się od nich nie uwolnisz. A chyba nie chcesz być wiecznie więziony przez osoby, które nie powinny cię w ogóle obchodzić, albo co gorsza przez samego siebie, prawda? Ogarnij się! Zbierz się i postanów sobie, że to koniec nieustannej wędrówki do nikąd! Zacznij walczyć o siebie!


CO ROBIĆ ???

1. Po pierwsze:

Zastanów się: Co lubisz robić? Jaka jest twoja pasja? Jakie jest twoje hobby?
Jeśli człowiek ma pasję, zainteresowania i mogą one być naprawdę różnorodne, zyskuje pewność siebie i wyjątkowość, bo nie każdy zna się, np. na twórczości Boba Dylana lub rozwoju motoryzacji lat 30 ubiegłego wieku. Zainteresowań jest chyba tyle na świecie ile samych ludzi i tylko Twoje zainteresowanie może być unikatowe.

2. Po drugie:

Jeżeli w twoim wyglądzie jest coś co ci się nie podoba i

a) jest to coś czego nie możesz zmienić - przestań o tym nieustannie myśleć. Wpisz w google grafika hasło, które uzmysłowi ci, że wiele osób na świecie ma tysiąc, nawet milion razy gorzej niż ty! Zastanów się czy naprawdę jest się czym przejmować?

b) możesz to zmienić - również przestań o tym nieustannie myśleć. Wpisz w google grafika hasło, które uzmysłowi ci, że wiele osób na świecie ma tysiąc, nawet milion razy gorzej niż ty! Ale jeżeli bardzo ci to przeszkadza to pomyśl w jaki sposób możesz z tym walczyć. Jeżeli jest to nadwaga/ niedowaga poszukaj na internecie porad jak w skuteczny, ZDROWY i BEZPIECZNY sposób zrzucić zbędne kilogramy, bądź je "nabyć" :P Jeżeli jest to fryzura spróbuj się zastanowić co możesz zrobić by ją urozmaicić, zmienić, ulepszyć tak by ci się podobało :) Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli się o coś sami nie postaramy i nie będziemy o to dbać, to nasze plany legną w gruzach, dlatego staraj się pracować nad tym co chcesz osiągnąć i nigdy w życiu się nie poddawaj!

 

3. Po trzecie:

Nie daj wmówić sobie jaki to jesteś, albo jaki nie jesteś! Przecież ty najlepiej się na sobie znasz. Gdy ktoś będzie podejmował za ciebie decyzje nie daj mu się! Czasami będą to decyzje, które nie muszą mieć większego znaczenia na przyszłość jak wyjście do kina, do pizzerii. Ale niestety są i takie decyzje, które mogą zaważyć na całym przyszłym życiu: „chodź na wagary”, „zapal papierosa”, „napij się piwa”. Są to na pewno zachowania ryzykowne, chociaż niektórym mogłoby się wydawać , że nie. Już taka namowa powinna wzbudzić czujność i zapalić lampkę: „To jest złe towarzystwo, ja nie chcę tak żyć, ja nie chcę kłopotów”. A jeśli ulegniesz ….? Do czego są wstanie Cię namówić… ? Nie daj się namówić, miej swoje zdanie.
"Bądź sobą i nie pozwól by zabrano to co najlepsze w Tobie."

I TEGO SIĘ TRZYMAJ!!!!

PCEiKZ w Szczucinie