Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Zapowiedź artykułu

Placówka AK „Stanisława” (Zarys działalności)

9 maja 2012 r. w Domu Parafialnym „KANA” odbyła się uroczystość poświęcona obchodom I rocznicy powołania Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie oraz inauguracji tegoż Klubu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Rutyny w Szczucinie.
Na uroczystość przybył Pan płk Zdzisław Baszak - honorowy Prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). To właśnie z inicjatywy pułkownika (obecnie generała) w szczucińskich szkołach powstały Kluby Historyczne im. Armii Krajowej, którym pułkownik przekazał sztandary ŚZŻAK ze Szczucina i Delastowic. Owe sztandary uświetniają lokalne uroczystości państwowe i samorządowe.
Po zakończeniu spotkania odbyłem rozmowę z płk Baszakiem, w której stwierdził, że główny udział w tworzeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego na Ziemi Szczucińskiej odegrali miejscowi ludowcy.
Szczucińscy ludowcy w II RP na naszym terenie mieli rozbudowane struktury oraz zaangażowanych działaczy. W naszej gminie szczególnie wybił się Stanisław Klimczak ze Słupca. W nadwiślańskiej wiosce dołączył do ruchu ludowego, któremu został wierny aż do śmierci. Jego aktywna postawa została doceniona i w 1935 r. na zjeździe Stronnictwa Ludowego został wybrany na stanowisko wiceprezesa, a następnie prezesa w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1941 r. powołany został na stanowisko Powiatowego Delegata Rządu, czyli konspiracyjnego starostę dąbrowskiego. Wtedy posługiwał się pseudonimem „Żelazny” oraz „Ułan”. To „Żelazny” decydował o akcjach zbrojnych i sabotażowych wykonywanych przez podziemie. Aktywnie wspierał tajne nauczanie oraz wydawanie prasy konspiracyjnej. „Żelazny” zapłacił wysoką cenę za swoją działalność. Jego syn i żona zostali zamordowani przez okupanta.
Czytaj więcej: Klub AK/Publikacje o AK

struktura placowki ak

  w Szczucinie