Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Rajd Niepodległości 2024

 Już wkrótce cała Polska świętować będzie 106. rocznicę odzyskania niepodległości poprzez różnorodne wydarzenia. Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się 15 października tradycyjnym rajdem rowerowym. Trasa przejazdu prowadziła do historycznych i symbolicznych miejsc Powiśla Dąbrowskiego, związanych z walką o niepodległość, zlokalizowanych na terenie gminy Gręboszów:

  • Pomnik ofiar II Wojny Światowej w Ujściu Jezuickim,
  • Cmentarz wojenny nr 251 w Ujściu Jezuickim,
  • Cmentarz wojenny nr 250 w Gręboszowie,
  • Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości,
  • Pomnik mjra Henryka Sucharskiego,
  • Pomnik Grunwaldzki w Woli Gręboszowskiej.

W każdym z tych punktów przedstawiciele naszej szkoły zapalili symboliczny znicz, a uczestnicy rajdu wysłuchali krótkich wykładów o roli danego miejsca w tworzeniu historii narodu polskiego.

Tradycją stało się, że czynny udział w naszych rajdach niepodległościowych bierze wicestarosta powiatu dąbrowskiego, pan Krzysztof Bryk. Pan Wicestarosta nie tylko zaszczycił nas swoją obecnością i przejechał z nami na rowerze część trasy, ale również zaprosił wszystkich na gorący posiłek w Dworze Konopków. W Brniu uczestników rajdu przywitała pani dyrektor Magdalena Mach-Surowiec oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.

Krzewienie historii Polski i Powiśla, rozbudzanie patriotyzmu, szacunek dla tradycji, duma z bohaterów narodowych i lokalnych, a także aktywność sportowa, integracja społeczności szkolnej oraz popularyzacja turystyki rowerowej to cele rajdu, które z sukcesem udało się osiągnąć. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu osób, którym składamy podziękowania.

Serdecznie dziękujemy Panu Wicestaroście Krzysztofowi Brykowi za wsparcie inicjatywy, wszelką pomoc w organizacji oraz smaczny posiłek. Wyrazy podziękowania kierujemy również do pracowników Centrum Polonii w Brniu za miłe przyjęcie. Dziękujemy uczestnikom rajdu za podjęcie wyzwania, wzorowe zachowanie i godne reprezentowanie szkoły, a także gratulujemy liczby przejechanych kilometrów. Wyrazy wdzięczności i podziwu składamy Panu dr. Markowi Jachymowi, który z pasją i oddaniem przedstawiał uczestnikom rajdu fakty historyczne, a także służył pomocą w sprawach technicznych oraz opieką nad młodzieżą. Ks. Piotrowi Fryzowiczowi dziękujemy za wspaniałe zdjęcia i filmy, a panu Jarosławowi Będkowskiemu za opiekę nad młodzieżą.

Podziękowania przesyłamy Komendantowi Powiatowemu Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, inspektorowi Jerzemu Polczykowi oraz Komendantowi Komisariatu w Szczucinie, podinspektorowi Witoldowi Łopacie za wysłanie patroli, które czuwały nad bezpieczeństwem rowerzystów w czasie przejazdu przez najbardziej ruchliwe odcinki.

Jesteśmy wdzięczni klasie 3LO i jej wychowawcy za przygotowanie słodkich przekąsek – ciasta były wyborowe! Dziękujemy za wsparcie okazane przez firmy:

groszek
Firma Handlowo-Usługowa FURGAŁ
Barbara, Jerzy, Michał Furgał

regard
Firma Reklamowa Regard Jacek Bielaszka

SZiK
SZiK Oddział Szczucin

Liczymy, że w przyszłym roku ponownie będziemy mieli okazję wspólnie upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

Organizatorami i opiekunami rajdu byli nauczyciele PCEiKZ: p. Andrzej Radłowski, p. Ewa Szuścik-Radłowska oraz p. Anna Gumułka.

Więcej zdjęć na szkolnym fanpage i w galerii

 

  w Szczucinie