Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Czas Profilaktyki

Rozpoczęliśmy Jesienny Czas Profilaktyki włączając się w Akcję 15 października 2024 roku - Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Październik od 1985 roku jest uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik). W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.  
Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi  
Ø Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To choroba niejednorodna, w której wyróżniamy różne podtypy.  
Ø W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.  
Ø Jednym z powszechnych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi jest spożywanie alkoholu. Czynnikiem protekcyjnym w kontekście raka piersi jest systematyczna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.  
Ø Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie.  
Pamiętaj, Twoje życie ma znaczenie!!!  
18 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu na temat: „Gdy codzienne  życie bardzo boli”. Spotkaniu patronował Wicestarosta Krzysztof Bryk. Prelekcję poprowadziły Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Justyna Tomaszowicz oraz psycholog poradni Pani Karolina Mach. Uczniowie naszej szkoły mogli się zastanowić jaki wpływ na ich życie ma nadużywanie telefonów, kim są FOMO oraz dlaczego warto chronić swoją prywatność. Ważny temat, który został omówiony podczas spotkania to problem depresji. Zwrócono uwagę, na to jak rozpoznawać objawy depresji u siebie i być empatycznym wobec innych.
Pierwszoklasiści spotkali się również z przedstawicielami Policji, którzy omówili problem bezpieczeństwa i zagrożeń. Podkreślono problem odpowiedzialności i konsekwencjach wynikających z ryzykownych zachowań.  
 
 
  w Szczucinie