Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Wizyta zawodoznawcza do ?Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH? w Krakowie

DSCF2102        27 listopada 17 uczniów z klasy pierwszej technikum w zawodzie technik teleinformatyk udało się z wizytą zawodoznawczą do ?Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH? w Krakowie. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ?Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce".

       Poznanie obiektu CYFRONET AGH było możliwe dzięki uprzejmości Dyrektora Naczelnego Pana prof. dra hab. inż. Kazimierza Wiatra oraz z-cy dyrektora ACK Cyfronet ds. infrastruktury informatycznej Pana mgr inż. Karola Krawentka.

Uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania zapoznali się z działalnością Centrum Komputerowego, która obejmuje:

- Miejską Sieć Komputerową w Krakowie ? rozwój i utrzymanie MANu w Krakowie oraz zapewnienie szerokiego spektrum usług sieciowych dla użytkowników.

- Komputery dużej mocy ? udostępnianie środowisku naukowemu mocy obliczeniowych, zasobów pamięci dyskowych i taśmowych.

- Oprogramowanie specjalistyczne ? dostęp do oprogramowania naukowego i specjalistycznego dla użytkowników komputerów dużej mocy.

- Badania naukowe prowadzone w ramach szeregu projektów badawczych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

- e-Nauczanie ? efektywny system Blackboard (nauczania poprzez sieć) dla środowiska akademickiego.

- Organizację międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, poświęconych tematyce informatycznej.

         Wprowadzeniem do zwiedzania był wykład i prezentacja historii ACK oraz budowanych komputerów przez administratorów z Działu Komputerów Dużej Mocy Pana mgr inż. Jacka Budzowskiego i Pana mgr inż. Macieja Gawlika oraz kierownika Pana mgr Andrzeja Oziębło.

      Każdy z uczestników na własne oczy mógł zobaczyć, jak wygląda praca i serwis w każdej hali komputerów dużej mocy. Gospodarze Centrum poinformowali, że w niedługim czasie powstanie najpotężniejszy w historii Polski superkomputer ? Prometheus. Będzie on czterokrotnie wydajniejszy od superkomputera Zeusa, który do tej pory jest najszybszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

 Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wielkim wrażeniem funkcjonowania Centrum oraz poziomem kwalifikacji i wiedzy pracowników.

 Po ciekawej i interesującej wizycie, zwiedzający udali się na obiad do restauracji.

  DSCF2130       Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Dziedziniec Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz na miejsce, gdzie znajduje się Grający Zegar współczesny, uruchomiony 30 września 2000 roku. System komputerowy uruchamia pochód postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny, który jest fragmentem ?muzyki" dworskiej z tabulatury Jana z Lublina, datowany na połowę XVI wieku i instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

     Dzięki uprzejmości przewoźnika uczestnicy zwiedzili wystawę interaktywną ?Wszystko jest liczbą ?w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Celem wystawy jest popularyzowanie matematyki; ukazanie, że ta dziedzina nauki towarzyszy człowiekowi we wszystkich aspektach jego życia. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją złożoną z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń ilustrujących dwa obszary zagadnień: "W świecie geometrii" oraz "Liczby są wszędzie?.

Ostatnią atrakcją wycieczki była kolacja w McDonald?s.

Opiekunowie Jan Giera i Andrzej Kłagisz.

  w Szczucinie