Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Wyjazd na Warsaw Motorcycle Show

 W dniach 10 - 11 marca 2023 roku grupa chętnych uczniów i uczennic naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe promującym zainteresowania motoryzacyjne, a przy okazji krajoznawczo - przyrodnicze i historyczne.

Pierwszym punktem naszego  wyjazdu była Bobrza i Ruiny muru oporowego z zakładu hutniczego, które znajdują się  na szlaku zabytków techniki. Majestatyczne  ruiny zakładu posiadają ciekawą historię, która pełna jest zwrotów akcji. Miejsce  to powiązane jest  z dwoma dużymi wydarzenia historii naszego państwa.
Budowa rozpoczęta w 1824 r. została przerwana w roku 1830 przez Powstanie Listopadowe, a w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego na terenie zakładu rozegrała się bitwa z wojskami rosyjskimi.
Więcej ciekawych informacji na temat  tego zakładu znajduje się w linku: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/zabytki/ruiny_muru_oporowego_w_bobrzy

Następnie odwiedziliśmy ruiny Huty „JÓZEF” w Samsonowie. Zachęcamy do poznania historii tego ciekawego obiektu przemysłowego z regionu świętokrzyskiego: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/zabytki/ruiny_huty_jozef_w_samsonowie

Kolejnym punktem naszej wycieczki  był  pomnik przyrody „Dąb BARTEK” - „Wiekowy staruszek”, który mimo wielu podpór, pomocniczych lin nadal wygląda pięknie i  majestatycznie: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/natura/dab_bartek

W dalszej części podróży, a w zasadzie punkcie, którego na żadnej wycieczce nie może zabraknąć, była restauracja pod „złotymi łukami”, zresztą odwiedzana podczas wyjazdu kilkukrotnie.

W stolicy odwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie młodzież w ciszy i zadumie mogła podziwiać surowe piękno architektury sakralnej.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość miło spędzić czas w Złotych Tarasach oraz „rozpracować” jak korzystać, a następnie wielokrotnie podróżować Warszawskim Metrem, co sprawiało duża frajdę. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z takim środkiem transportu.

Przekonaliśmy się również  jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego, który był słyszalny dość często w stolicy Polski. 

Dzień drugi spędziliśmy na zwiedzaniu Warszawy. Odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc naszej stolicy:  Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zobaczyć zmianę Warty Honorowej,  Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki. Na koniec uczniowie spotkali się pod pomnikiem  Mikołaja Kopernika gdzie chwalili się znajomością  historii i dzieł tego wybitnego astronoma, pamiętając również o tym, że rok 2023 został ogłoszony „Rokiem  Mikołaja Kopernika”.

Targi motocyklowe zapowiadały się z dużym  rozmachem, prezentacjami, ciekawostkami na temat motocykli z całego światowego rynku  jednośladów. Po przybyciu na miejsce spotkało nas wielkie rozczarowanie - wszyscy zobaczyliśmy tłumy zwiedzających. Mimo to  udało  się nam zobaczyć dużo motocykli klasycznych, zabytkowych, jak również nowości i premier wchodzących w tym roku na rynek motoryzacyjny. Co będzie nas czekać w przyszłości - czas pokaże, czy jednym z rozwiązań będą też motocykle elektryczne,  tak jak  samochody – zobaczymy.

Organizatorami i opiekunami wyjazdu byli:

Ewa  Szuścik- Radłowska
Andrzej Radłowski
A. Gumułka

Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji

  

  w Szczucinie