W dniach 10 - 11 marca 2023 roku grupa chętnych uczniów i uczennic naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe promującym zainteresowania motoryzacyjne, a przy okazji krajoznawczo - przyrodnicze i historyczne.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu była Bobrza i Ruiny muru oporowego z zakładu hutniczego, które znajdują się na szlaku zabytków techniki. Majestatyczne ruiny zakładu posiadają ciekawą historię, która pełna jest zwrotów akcji. Miejsce to powiązane jest z dwoma dużymi wydarzenia historii naszego państwa.
Budowa rozpoczęta w 1824 r. została przerwana w roku 1830 przez Powstanie Listopadowe, a w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego na terenie zakładu rozegrała się bitwa z wojskami rosyjskimi.
Więcej ciekawych informacji na temat tego zakładu znajduje się w linku: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/zabytki/ruiny_muru_oporowego_w_bobrzy
Następnie odwiedziliśmy ruiny Huty „JÓZEF” w Samsonowie. Zachęcamy do poznania historii tego ciekawego obiektu przemysłowego z regionu świętokrzyskiego: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/zabytki/ruiny_huty_jozef_w_samsonowie
Kolejnym punktem naszej wycieczki był pomnik przyrody „Dąb BARTEK” - „Wiekowy staruszek”, który mimo wielu podpór, pomocniczych lin nadal wygląda pięknie i majestatycznie: https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/natura/dab_bartek
W dalszej części podróży, a w zasadzie punkcie, którego na żadnej wycieczce nie może zabraknąć, była restauracja pod „złotymi łukami”, zresztą odwiedzana podczas wyjazdu kilkukrotnie.
W stolicy odwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie młodzież w ciszy i zadumie mogła podziwiać surowe piękno architektury sakralnej.
Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość miło spędzić czas w Złotych Tarasach oraz „rozpracować” jak korzystać, a następnie wielokrotnie podróżować Warszawskim Metrem, co sprawiało duża frajdę. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z takim środkiem transportu.
Przekonaliśmy się również jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego, który był słyszalny dość często w stolicy Polski.
Dzień drugi spędziliśmy na zwiedzaniu Warszawy. Odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc naszej stolicy: Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zobaczyć zmianę Warty Honorowej, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki. Na koniec uczniowie spotkali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika gdzie chwalili się znajomością historii i dzieł tego wybitnego astronoma, pamiętając również o tym, że rok 2023 został ogłoszony „Rokiem Mikołaja Kopernika”.
Targi motocyklowe zapowiadały się z dużym rozmachem, prezentacjami, ciekawostkami na temat motocykli z całego światowego rynku jednośladów. Po przybyciu na miejsce spotkało nas wielkie rozczarowanie - wszyscy zobaczyliśmy tłumy zwiedzających. Mimo to udało się nam zobaczyć dużo motocykli klasycznych, zabytkowych, jak również nowości i premier wchodzących w tym roku na rynek motoryzacyjny. Co będzie nas czekać w przyszłości - czas pokaże, czy jednym z rozwiązań będą też motocykle elektryczne, tak jak samochody – zobaczymy.
Organizatorami i opiekunami wyjazdu byli:
Ewa Szuścik- Radłowska
Andrzej Radłowski
A. Gumułka
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji