Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Fizyka Warta Poznania

WYKŁAD POPULARNONAUKOWY Z CYKLU:

„Fizyka Warta Poznania”

„Jak magnesy wirusy łapać pomagają”

        

         W dniu 06 czerwca 2024 r. podczas lekcji fizyki uczniowie klasy I LOA mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym wykładzie, który wygłosił dr hab. Maciej Urbaniak pracownik Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Wykład został podzielony na części:

1. Laboratoria czipowe.

2.Funkcjonalizowane kulki superparamagnetyczne.

3. Cienkie warstwy magnetyczne i magnetoforeza.

Czy magnetyzm ma coś wspólnego z wirusami ?

Okazuje się, że tak.

Mogliśmy się przekonać o tym podczas wykładu. Stosując nowoczesne metody nanotechnologii naukowcy starają się opracować cienkowarstwowe materiały do zastosowań w diagnostyce medycznej.

Odpowiednie struktury magnesów o rozmiarach mikrometrowych mogą znaleźć zastosowanie               w wykrywaniu wirusów oraz bakterii i pomóc w zwalczaniu chorób.

Pokrycie powierzchni kulki super - paramagnetycznej odpowiednim polimerem powoduje wiązanie wirusów przez włókna białkowe.

Podczas wykładu prelegent podzielił się ciekawymi badaniami aktualnie prowadzonymi, w których on również bierze aktywny udział. Dotyczą one właściwości cienkich warstw magnetycznych uzyskiwanych metodą rozpylania katodowego.


Bardzo serdecznie dziękujemy Instytutowi Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk                         za możliwość wzięcia udziału w tak niezwykłym wydarzeniu.

Mamy nadzieję, że nowoczesne technologie szybko znajdą zastosowanie w życiu i tym samym udoskonalą diagnostykę medyczną. Dzięki udziałowi w wykładzie uczniowie stwierdzili, że inaczej będą teraz postrzegać omawiany na lekcjach fizyki dział jakim jest magnetyzm.

Szkolnym koordynatorem projektu była nauczycielka fizyki M. Stojek

  w Szczucinie